Udskriv denne side

Beretning på generalforsamlingen marts 2007

Efter sidste års generalforsamling var det den samme lille flok, der skulle fortsætte som bestyrelse for vores valgmenighed. I modsætning til hvad jeg plejer, vil jeg gerne starte min beretning med at sige tak til mine fire bestyrelseskolleger – Birgit Astorp, Niels Andersen, Jørgen Fisker og Niels Chr. Overgaard, tak til vores forretningsfører, Lis Haubjerg og tak til vores præst, Morten Kvist.
Vi 7 holder med jævne mellemrum møder rundt hos hinanden og får her drøftet alt muligt omkring vores menighed – stort og småt – og ikke sjældent ting, som slet ikke står på dagsordenen. Tak til jer for godt og loyalt samarbejde i året, der er gået.

Personale
Og nu, da jeg altså er begyndt – om jeg så må sige bagfra - vil jeg også takke vort personale. Vi har en dygtig organist, Elena Mogensen, som bare bliver bedre og bedre. Vi har tre særdeles dygtige kirkesangere, Birgitte Gøtze, Ole Dusgaard og Poul Ross-Hansen, der på skift varetager gudstjenesterne og som nu også er begyndt at medvirke som korensemble ved særlige højtider i kirken. Også en stor tak til vores kirketjener, Marie Vesterbæk, der søndag efter søndag venlig og smilende tager imod kirkegængerne og som i øvrigt på forbilledlig vis varetager kirketjenerens mange opgaver. Tak til vores havemand Ejvind Siggaard og til vores rengøringspersonale Henning Jensen og Sigge og tak til sekretærhjælp Birgitte Christensen. Endelig skal jeg sige tak til Inga og Jens Fløe, der som noget nyt er ansat som medhjælpere (en slags krofatter og kromutter) ved vintermøder, menighedsmøder, kirkefrokoster o. lign.

Vi har, som I kan høre, et ret så stort personale. Vi holder personalemøde en gang om året, hvor vi drøfter diverse arbejdsforhold, og vi tager hvert år på en personaleudflugt i samarbejde med bestyrelsen i Hammerum.

Kirkeblad og hjemmeside
På sidste års generalforsamling præsenterede vi første nummer af vort nye kirkeblad. Nyt i format, farver og redigering efter et samarbejde med Broløs’ bogtrykkerfirma.. Bladet er nu udkommet fire gange, og det er vores indtryk, at man i menighederne er tilfredse med det nye kirkeblad. Hertil kommer vores hjemmeside www.h-g-valgmenighed.dk, som vi også har fælles med menigheden i Hammerum.

Hjemmesiden er efterhånden blevet meget omfattende, den besøges af rigtig mange, og den er altid højaktuel, dygtigt redigeret af Kim Overgaard fra Hammerum og vores egen Jørgen Fisker med kløgtig bistand af Frank Bareuther. Vi ved naturligvis godt, at mange ikke har mulighed for at gå på nettet, men de der har, vil jeg anbefale at bruge hjemmesiden som supplement til kirkebladet.

Møder og arrangementer i 2006
I det nye kirkeblad kunne man så læse, at der den 23. marts afholdtes en menighedsaften med forfatteren Søren Ulrik Thomsen som foredragsholder. Et velbesøgt møde, hvor emnet var ”Kritik af den negative opbyggelighed” – en opfordring til os om at give udtryk for, hvad vi holder af.

I april måned var der den traditionelle ”Optakt til påske” – sammenkomst i kirken fredag før påskeferien. Herning Friskoles elever og lærere fylder godt i kirken, og vi almindelige medlemmer er også velkomne, og i fællesskab synger vi nogle af påskens smukke salmer. Jeg vil anbefale jer at komme og være med. I det næste kirkeblad, som i øvrigt lige er på trapperne, kan I læse om dato og klokkeslæt for ”Optakt til påske”

I samme måned havde vi søndag d. 23.april en kirkekoncert under medvirken af et meget dygtigt kammerkor ”Vestjysk Koncertkor”, dirigeret af Henrik Svane. Koncerten bød på Renæssancemusik, og kor og dirigent var meget tilfredse med kirkerummets akustik.

I maj måned var vi på udflugt med menighederne. Udflugten, der var tilrettelagt af vores præst, gik til Mortens fødeby, Varde. Vi besøgte minibyen i Arnbjerg-anlægget, og vi besøgte det fredede Jugendhus, hvor Varde Museums inspektør, Ole Faber, fortalte om kunstneren Frello, hvis meget specielle billeder hænger rundt i Jugendhuset.

I juni måned var vi så til Årsmøde for Valg – og Frimenighederne. Det foregik i 2006 i Vrå oppe i Vendsyssel. Vrå Højskole var ramme for møderne, og der var stor deltagelse fra hele landet. I år afholdes årsmødet i Osted på Sjælland. Vi vil prøve at komme med i en fælles busordning med de øvrige menigheder i vores region.

I slutningen af juni holdtes et fælles sommermøde på efterskolen i Hammerum. Det var optakten til ”Ballade om Gud”, og det var fhv. lektor Finn Jacobi, som talte om grænsen mellem politik og religion hos Sokrates og Jesus. I den forbindelse vil jeg her gøre opmærksom på, at vi er velkomne til at deltage i enkelte arrangementer i ”Ballade om Gud”. Programmet kommer i kirkebladet.

15. september havde vi i kirken en koncert med Dorte Bille og hendes piger fra sangskolen – en dejlig oplevelse, som sikkert er starten på et samarbejde med Hernings sangskole.
Traditionen tro startede vi efteråret med et fællesmøde i samarbejde med foreningen Norden, Grænseforeningen, Højskoleforeningen , H.U.F.H. – Højskolehjemmets Ungdomsforening, Friskolerne og de to Valgmenigheder. Bo Lidegaard, som bl.a. har været ministeriel embedsmand, fortalte spændende om EU, om dets historie, vækst og fremtid.

29. oktober var der så efterårsmøde for de grundtvigske menigheder i Viborg Stift. Mødet afholdtes i Holstebro. Gudstjeneste ved Peter Hedegaard og senere foredrag ved den nye valgmenighedspræst i Lemvig, Signe Paludan. Derpå sangtime med indslag ved Holstebro Valgmenigheds musikudvalg.

I november havde vi et rigtig godt møde omkring den nye Højskolesangbog. Højskolelærer Jacob Bonderup, som har været medlem af redaktionsudvalget fortalte om de overordnede betragtninger for udvælgelsen af sangene, og han akkompagnerede fint til mange af de nye sange. Det var en meget vellykket aften.

Mandag d. 18. december indbød vi til Adventshygge her på Friskolen. Det foregik som noget nyt om eftermiddagen med fællessang, fortælling ved Poul Ross og kaffebord. Et arrangement, som let kan gå hen at blive en tradition.

Hvad 2007 har budt på – og vil byde på
Så når vi ind i 2007, hvor det første fælles arrangement var Helligtrekongersaften, som i år blev fejret i Hammerum kirke med efterfølgende sammenkomst på efterskolen.

Morten indbød til såkaldt ”Litterær onsdag” tre gange i januar, hvor deltagerne gennemgik en roman af den amerikanske forfatter Marilynne Robinson. Det foregik på Hammerumhus, og der var god interesse for arrangementet.

Vintermøderne i slutningen af februar fik trods snestorm og glatte veje et rigtig godt forløb. Ca. 90 deltagere til hvert møde, meget fyldig fællessang, stor diskussionslyst efter foredragene, dejlige traktementer ved Jens og Inga alle fire dage. Dertil festlig musikalsk afslutning med det rytmiske kor fra Herning Musikskole. I det hele taget nogle rigtig gode dage med adskillige gæster, som sikkert har fået lyst til at melde sig ind i en af Valgmenighederne. Det ville være dejligt.

Og så til sidst: Vi har næsten ikke fået armene ned efter sidste fredags vidunderlige koncert i vores kirke med Danmarks Radios pigekor under ledelse af Michael Bojesen. En stor oplevelse, som endnu engang bekræftede, at akustikken i vores renoverede kirkerum er utrolig god. Man kunne virkelig høre englene synge! I maj måned bliver der igen lejlighed til at lytte til smuk pigesang, idet Dorte Bille har bedt om lov til at holde Pigesangskolens forårskoncert i Valgmenighedskirken.

Fællesudgifter og præstebolig
Til sidst vil jeg lige orientere om, at vi her først på året har indgået en aftale med bestyrelsen i Hammerum om, at vi fremover deler alle fællesudgifter lige. Vi har som bekendt de sidste mange år arbejdet hen mod en sådan ordning ved hvert år at reducere forskellen med et par procent. Der ville endnu være gået et par år før vi, om jeg så må sige, stod lige. Men Hammerum var med på, at vi pr.1.januar i år lavede en 50/50 – ordning.

Til allersidst vil jeg nævne, at vi i de to bestyrelser arbejder med planer om en større renovering af præstegården på Nr. Alle. Huset er opført i 1938, og har gennem de 70 år, der er gået, været rimeligt vedligeholdt. men det er vores vurdering, at det nu trænger til en række forbedringer for at præstegården kan være tidssvarende.

Hans Jørn Hansen, formand for Herning Valgmenighed

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Her kan du læse kirkebladet.